Historie country kapely Parťáci

To se takhle jednou na podzim roku 1999 setkali dva známí Jirkové Svoboda & Mezera a domluvili se, že si občas společně brnknou na kytary. Mládí bylo již nenávratně pryč a pro potěchu usedlejších chasníků byla country muzika to pravé, co zvedne náladu. A protože Jirka Mezera zkoušel před lety hrát na pětistrunné banjo, na nátlak Jirky Svobody prodal svoji kytaru, zakoupil banjo a společně začali pilovat pár písniček. Po čase pak hráli s tehdejším seskupením „Broskvové údolí“. Tam působil krátce i basák Franta Bareš. Pro pozdější názorové neshody s koncepcí kapely Franta s Jirkou Svobodou o prázdninách r.2003 odchází a zakládají s Janou Zapletalovou novou country kapelu. Druhý Jirka s banjem zůstává u „Broskváčů“.

Do vzniklé country kapely pak přichází i druhý kytarista Jarda Vojtíšek a po několikatýdenním zkoušení, kdy Jirka Svoboda začíná foukat i harmoniky, přichází první větší veřejné hraní. Píše se datum 18.11.2003 a od té doby vnímáme de-fakto založení country skupiny „Parťáci

Rok 2004 je ve znamení hledání. Jednak v oblasti vhodné aparatury, jednak v hledání nového kytaristy. Jarda Vojtíšek odchází v září za prací do Irska a na jeho místo přichází Pepa Beneš. Ten navíc ovládá obstojně i pětistrunné banjo a obohacuje muziku o tento nástroj. Na Vánoce 2004 přichází jako další kytarista Zdeněk Hökl, ale již po pár měsících poznáváme jeho špatnou povahu a nezodpovědnost, takže se s ním (byť výborným muzikantem) v dubnu 2005 nuceně loučíme.

Rok 2005 - květen. Do kapely přichází již dříve zmíněný Jirka Mezera s banjem, neboť „Broskváči“ přestali fungovat úplně, avšak Pepa Beneš postupně pro vytížení v zaměstnání s hraním naopak končí. Jeho místo v polovině září s kytarou nahradil ve skupině nový parťák, student Venda Myška. Jeho zdatnost v sólech opět víc obohatila naší muziku. Začínáme se věnovat i náročnějším písničkám a od této doby kapela hraje víc v pohodě a častěji. Zároveň se během předchozího období zdárně podařilo vyřešit většinu potíží s aparaturou a muzika je kvalitnější i po technické stránce. Nakoupili jsme postupně další vybavení, které se osvědčilo.

V roce 2008 přichází do kapely další kytarista Pavel Kandr, který zaskakuje s kytarou a někdy i s mandolínou za Vendu, který je dost vytížený. Pavel přináší do naší country skupiny hlavně bluegrassový nádech. Od počátku roku 2008 navíc spouštíme vlastní internetové stránky, které v roce 2009 přesouváme na vlastní doménu. O jejich chod se stárá Venda. Další novinkou těchto let jsou 2 demo nahrávky na CD. V této 6-ti členné sestavě rozšiřujeme repertoár a aparaturu (mimo jiné i díky sponzorovi „STAVEBNINY Louny IRS – Jiří Imríšek“) a fungujeme až do roku 2011, kdy nám v dubnu nečekaně dává sbohem Jirka Mezera a jeho banjo, který chce zkusit štěstí u country skupiny Kaskády.

Od roku 2012 nám občas vypomáhá začínající mandolínistka Monika Hubáčková. I nadále pracujeme na zlepšení repertoáru a aparatury a prosazujeme se i na nových místech (například na festivalu v Jesenici). Pravidelně spolupracujeme s country taneční skupinou Medovina z Chomutova.

Po dvouleté odmlce se v kapele opět rozezní banjo, neboť se k nám v květnu 2013 vrací Jirka Mezera.

Aktuální sestava a bývalí členové